Chile wybierze nowego prezydenta

Wybory prezydenckie w Chile odbędą się w niedzielę 17 listopada 2013. Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma bezwzględnej większości głosów ważnych, kolejna tura wyborów odbędzie się 15 grudnia 2013 roku.

Według chilijskiej konstytucji z prawa do głosowania mogą korzystać obywatele, którzy osiągnęli wiek 18 lat i nie zostali skazani na karę powyżej 3 lat więzienia. Od stycznia 2012 , zapisy w rejestrze wyborców są automatyczne, a udział w wyborach dobrowolny. W ramach poprzednich przepisów, uczestnictwo w wyborach następowało po zarejestrowaniu. Gdy obywatel zarejestrował się w urzędzie oświadczał tym samym, że będzie uczestniczyć we wszystkich wyborach, a zwolniony z pójścia na wybory mógł być tylko z powodów zdrowotnych lub jeśli przebywał z dala od lokalu wyborczego (więcej niż 300 km). Niezastosowanie się do przepisów oznaczało karę grzywny.

Obecny prezydent Sebastian Piñera został wybrany w 2009 roku na czteroletnią kadencję. Według prawa chilijskiego nie może się on ubiegać się reelakcję na lata 2013-2017, natomiast będzie mógł uczestniczyć w walce o posadę prezydenta za cztery lata.

Oficjalna strona wyborów: www.servel.cl

update: II tura wyborów 15 grudnia. O fotel prezydenta zawalczą: Michelle Bachelet i Evelyn Matthei. 

KANDYDACI