Chilijskie Skarby 2013

Tesoro Humano Vivo (Living National Treasure/Living Human Treasures/ w wolny tłumaczeniu: Człowiek Skarbem Narodu) jest to tytuł nadawany przez UNESCO, osobom, które posiadają dużą wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania „specyficznych elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Chodzi tutaj między innymi o wyrób rzemiosła, rozpowszechnianie tradycyjnej muzyki i tańców, promocja literatury i kuchni narodowej oraz umiejętność stosowania tradycyjnej medycyny.

Chile jest jedynym krajem w Ameryce Południowej, które przyznaje nagrody Tesoros Humanos Vivos. Pierwsze poszukiwanie chilijskiego Skarbu odbyło się w 2009 roku – na podstawie nadesłanych zgłoszeń wybrano cztery osoby. W tegorocznej edycji przyznano 6 odznaczeń dla osób, które są „ucieleśnieniem niematerialnej wartości kultury narodowej”.

ARTURO BARAHONA – Od 1937 tańczy i śpiewa na cześć Virgen del Carmen de La Tirana. Barahona, swoją miłość do tańca przekazuje innym.

MANUEL LADINO – stara się utrzymać tradycje plemienia Mapuche. Jeździ po kraju w celu nauki ich kultury /przede wszystkim są to osoby, które są potomkami plemienia, ale ze względu na emigrację do miasta nie znają dobrze obyczajów swoich przodków/.

RÓMULO RANQUEHUE – twórca najważniejszej części chilijskiej gry Rayuela (albo Tejo). Głównym celem gry jest trafienie metalowym elementem jak najbliżej wyznaczonego miejsca – Romulo jest twórcą właśnie tego metalowego krążka. Więcej na temat gry –> Rayuela

LA COFRADÍA DE FISCALES SAN JUAN BAUTISTA DE CALBUCO – jest to grupa osób, w której skład wchodzą zarządcy 34 wsi. Są oni odpowiedzialni za dobre funkcjonowanie tych społeczności oraz wsparciem duchowym dla mieszkańców. Są również odpowiedzialni za organizowanie procesji i pogrzebów.

http://www.cultura.gob.cl

LA CORPORACIÓN CULTURAL ORGANILLEROS DE CHILE – „Organillero” to katarynka – bardzo popularna w Chile. Grupa Organilleros de Chile stara się utrzymać tradycję korzystania z tego instrumentu – www.organilleros.cl.

Organilleros i Chinchineros


LOS ARRIEROS CORDILLERANOS DE PASO EL LEÓN – jest to jedna z niewielu istniejących w Chile grup, która kontynuuje tradycję transportu towaru przez góry.

http://www.floridatos.cl
http://www.panoramio.com/photo/5198356

Informacje na temat programu UNESCO „Living Human Treasures” na stronie www.unesco.org
Strona programu w Chile: Tesoros Humanos Vivos

Nagrodzeni 2009-2012:

2009

Cristina Calderón

Comunidad Kawésqar de Puerto Edén

Baile Pescador Chino nº10 de Coquimbo

María Angelina Parra

2010

Comunidad Colla del Río Jorquera y sus afluentes

Artesanas de Rari

Paula Painén

Domingo Pontigo

2011

Dominga Neculmán

Federico Pate Tuki

Alejandro González

Agrupación de Adulto Mayor Afrodescendiente „Julia Corvacho Ugarte”

Cooperativa Campesina de Salineros de Cahuil, Barranca y La Villa

Comunidad Cristiana de Lora/ Baile de los Negros

2012

Lorenzo Aillapán Cayuleo

María Virginia Haoa

Uberlinda Vera Jofré

Bandita de Magallanes

Arpilleristas de Lo Hermida

Loceras de Pilén