CHONCHÓN

Wielu z nas wcześniej słyszało przeraźliwe wycie „tue-tue-tue!” unoszące się nad dachami wioski, nad naszymi głowami bądź nad drogami, ale nikt z nas nigdy nie widział kto lub co ten hałas powoduje. To tłumaczy, że nie ma porozumienia co do formy i wyglądu Chonchón.

Autor Tomas Guevara w swojej książce „Historia Chile” tak opisuje Chonchón: „postać z ludzką głową, której uszy służą do latania w ciemności, na sposób ptaka nocnego.” Z ostatniego porównania jasno wynika, że ten nocy stwór nie jest prawdziwym ptakiem, ale czarownikiem, który używa swoich mocy aby latać.

Opis wydaje się jednak tylko przypuszczeniem opartym na wcześniejszych zapiskach dotyczących możliwości latania czarowników, które są następujące:

  1. Czarownik ( kobieta bądź mężczyzna ), zamyka się w swoim pokoju po zmroku, w celu uniknięcia w nocy nieproszonych wizyt obcych osób.
  2. Aplikuje sobie do gardła pewne magiczne maści, które pozwalają oddzielić głowę od ciała bez rozlania ani kropli krwi
  3. Kiedy ciało spoczywa spokojnie w jednym miejscu, czarodziej natychmiast bierze skrzydła i wylatuje w przestrzeń.

Nie jest to podróż bez przeznaczenia. Jego podróż może mieć na celu odwiedzenie jaskiń Quicavi (Wyspa Chiloé), miejscowości Salamanca (Hiszpania) lub innego miejsca w którym odbywają się sabaty. Może pójść do łóżka z chorym, albo spowodować jakąś „szkodę” na zlecenie innej śmiertelnej osoby.

Jeśli usłyszymy nad naszym domem charakterystyczne „tue-tue-tue!” musimy powiedzieć: „ Odejdź Chonchón, swoją drogą!”. I tak też zrobi. Jeśli powiesz: „Przyjdź jutro po sól!”, następnego dnia zjawi się w postaci obdartego staruszka albo eleganckiego starszego pana, który powie: „Przybyłem po moją sól, którą zaoferowano mi zeszłej nocy!”.  W tym wypadku, najlepszym rozwiązaniem będzie przynieść solniczkę, w przeciwnym razie Chonchón potraktuje wszystko jako kpinę i okrutnie się zemści.

Na podstawie „Mitos y leyendas de Chile” Floridor Perez, Zig – Zag S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *