Filmy dokumentalne „La Tierra en que Vivimos”

“La Tierra en que Vivimos” („Ziemia, na której żyjemy”) to popularny program telewizyjny poświęcony przyrodzie i ekologii Chile, który był wyświetlany od 1986r. na antenie chilijskiej stacji TVN.
Sergio Nuño, narrator i twórca programu, po powrocie z USA – gdzie pracował w BBC – założył firmę produkcyjną w Chile, która miała zajmować się rejestracją i dokumentacją natury do programów telewizyjnych. Z czasem jednak firma wyprodukowała swój własny program „La Tierra en que Vivimos”. Pierwsza seria programu została nadana w TVN w latach 80 i zatytułowano ją „En Búsqueda de Nuestros Orígenes”. Program ten był jednym z pierwszych filmów dokumentalnych o charakterze ekologicznym w chilijskiej telewizji.
W 2011 roku stacja TVN zdecydowała się zawiesić program „La Tierra en que Vivimos”, a ostatnią serię filmów dokumentalnych nazwano „Las Costas Secretas de Chile” („Sekretne wybrzeża Chile”), gdzie zespół podróżując po wybrzeżach północnego Chile odkrywał jej piękną florę i faunę oraz nawoływał do ochrony środowiska naturalnego kraju.

Serie:
1) „En busca de Nuestros Orígenes” (1986)
2) „Chile, una fantástica aventura” (1988)
3) „La Ruta de Capricornio” (1989)
4) „La Tierra en que Vivimos” (1991-1996)
5) „Migración de Aves en América” (1998)
6) „La Conquista de Chile” (2001)
7) „Grandes Exploradores” (2003)
8) „25 Años Después” (2006)
9) „Las Costas Secretas de Chile” (2008-2010)

Na początku 2014 roku, ku wielkiej radości fanów programu, chilijska stacja La Red poinformowała, że podpisała kontrakt z Sergio Nuño i powstanie nowa seria filmów dokumentalnych „La Tierra en que Vivimos”. Nowy sezon został nazwany „Por los Ojos del Cóndor” („Oczami Kondora”). Nuño i jego zespół w miesiącach luty-sierpień 2014r podróżowali po Chile, na pokładzie helikoptera „Condor”, pickupa o nazwie „Puma”( wyposażoneo w nowoczesny sprzęt audiowizualny ) oraz autobusu kempingowego „Titanic” – takiego samego jaki był stosowany od lat 80-tych, ale całkowicie odnowionego. Ta podróż po zakątkach kraju ma na celu pokazać, jak Chile zmieniło się w ciągu ostatnich 30 lat. Sergio Nuño powiedział: „Mamy prawie 12.000 archiwum taśm wideo, które pozwalają nam wrócić do jezior, rzek i lodowców, których teraz już nie ma lub zostały dogłębnie zmienione. Chcemy na nowo odkryć te miejsca i pokazać je widzom”. Nowa seria programów będzie transmitowana w ostanim kwartale 2014.

Jeden z odcinków nowej serii

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=HucyXfD739g[/embedyt]

Polecamy zajrzeć do stworzonej przez nas playlisty, na której znajdziecie niektóre, starsze filmy dokumentalne „La Tierra en que Vivimos” (programy w języku hiszpańskim). 
la tierra chile