Indeks Wolności Gospodarczej 2014 – Chile na 7 miejscu

Indeks wolności gospodarczej(Index of Economic Freedom) przygotowywany jest corocznie przez Heritage Foundation i Wall Street Journal. Punktacja obejmuje 50 niezależnych zmiennych, które podzielone są na 10 kategorii: polityka handlowa, obciążenia podatkowe, interwencje rządu w gospodarce, polityka monetarna, przepływ kapitału i inwestycje zagraniczne, bankowość i finanse, Płace i ceny, Prawa własności, r egulacje prawne; aktywność czarnego rynku.
Wynik Chile to 78.7% , co daje 7 miejsce w rankingu światowym. Łączny wynik Chile jest o 0,3%  niższy niż w zeszłym roku (79% w 2013) ze względu na minimalny spadek stopnia m.in: wolności pracy i wolności podatkowej. W dalszym ciągu podkreślana jest duża otwartość Chile na nowe, zagraniczne inwestycje. Chile posiada najwyższy stopień wolności gospodarczej w Ameryce Południowej i Środkowej.

… Polska na 50 miejscu

Więcej: www.heritage.org
Raport Chile – PDF
Indeks Wolności Gospodarczej 2013 – Chile na 7 miejscu

RANKING REGIONALNY (PIERWSZA 10)

CHILE VS. POLSKA

2 komentarze

  1. M.Bachelet zapowiadała podniesienie podatku dla firm(CIT) do 25%. Czy nadal ma taki zamiar? Pytam w kontekście dużej inwestycji Polskiej Miedzi w Sierra Gorda.

    • Zamiar taki ma, ale jak to wyjdzie w praktyce to dowiemy się dopiero w marcu, wtedy kończy się kadencja Piñery. W tej chwili ciężko stwierdzić czy uda jej się nałożyć ten podatek na firmy.