Marraquetas

Przepis pochodzi z bloga Słodka przygoda w kuchni, na którego serdecznie zapraszam!

Składniki:
120g aktywnego zakwasu pszennego białego,
6 g świeżych drożdży (u mnie łyżeczka suchych),
350g cieplej wody,
600g maki ( najprawdziwsza chilijska mąka),
12g soli
Wykonanie:
Zaczyn połączyć z 310 g wody. Drożdże rozprowadzić z resztą wody i dodać do zaczynu. Dsypać mąkę i wymieszać tylko do połączenia się składników. Przykryć folią spożywczą i odstawić na 20 do autolizy.
Następnie dodać sól i zagnieść ciasto, około 6 minut, zawinąć w kulę i umieścić w naoliwionej misce. Przykryć folią i odstawić do wyrastania na 2 godziny, składając ciasto po godzinie (tzn wyjąć z miski, odgazować i złożyć jak kopertę na trzy części, obrócić o 90 stopi i też ułożyć na 3 części, włożyć z powrotem do miski). Gotowe ciasto odgazować, podzielić na 16 części (następnym razem podzielę na 10 lub nawet 8), z których ukształtować kulki i ułożyć je złączeniem do góry na obsypanym mąką blacie. Przygotować ściereczkę, obsypać mąką, i układać kuleczki ciasta w parach złączeniem w dół pomiędzy falami ściereczki. Przykryć na 20 minut.
W między czasie naoliwić blachę i obsypać mąką, w lekko podrośniętych bułeczkach zrobić przedziałek (omączoną rączką drewnianej łyżki) i przełożyć na blachę. Odstawić przykryte na 1 godzinę do wyrośnięcia. Piec w rozgrzanym do 200̊C piekarniku przez 30 – 35 minut, aż się zarumienią. Na dolną półkę wstawiłam blachę z zimną wodą. W czasie pieczenia paruje co daje bułeczką jeszcze bardziej chrupiącą skórkę. Studzić na kratce.