PINCOYA

„Pincoya” jest wcieleniem płodności morza i plaż. Jest zwykle przedstawiana jako syrena, ale w przeciwieństwie do zdobywczyni mężczyzn, „Pincoya” wygląda na bardzo szczęśliwą, ze swoimi długi włosami na wietrze i w towarzystwie „Pinkoy” (jej mąż, albo kochanek, niektórzy uważają go za jej brata).

Można ją spotkać tańczącą nago na plaży bądź opalającą się na skałach, może to robić zwrócona twarzą do morza, albo w stronę lądu.

Jeśli „Pincoya”  ma twarz zwróconą w stronę morza, miejscowi wiedzą, że mogą oczekiwać sezonu obfitego w ryby i owoce morza.  Jeśli z jakiegoś powodu Pinkoya nie chce aby dane miejsce było obfite w dary morza, albo chce przenieść dobrobyt w inne miejsce, odwraca się plecami do morza.

Rybacy wiedzą, że „Pincoya”  i „Pincoy”, jak każda szczęśliwa para, doceniają przyjaźń i zabawę. Dlatego też, kiedy chcą ich przyciągnąć, organizują hałaśliwe przyjęcia z akordeonem i gitarą. Jeśli taka grupa rybaków pójdzie na konkretną plażę i będzie tam tańczyć, śpiewać i śmiać się, pojawi się tam na pewno „Pincoya”  i sprawi, że dane miejsce będzie obfite w ryby i owoce morza.

W naszych czasach nie powinno mówić się o „Pincoya” bez znajomości pewniej ekologicznej mądrości, która mówi, że: „kiedy rybacy łowią ryby w jednym miejscu z dużą częstotliwością, Pinkoya staje się bardzo zła i sprawia, że dany teren staje się sterylny”.

Na podstawie „Mitos y leyendas de Chile” Floridor Perez, Zig – Zag S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *