Puerto Montt – moje miasto

Puerto Montt to miasto portowe na południu Chile, położone na północnym krańcu Seno de Reloncaví w prowincji Llanquihue w regionie Los Lagos ( 1.055 km na południe od stolicy kraju, Santiago). Gmina obejmuje obszar 1,673 km2 i liczyła ok 175,938 mieszkańców w 2002 roku Miasto leży u podnóża dwóch wulkanów: Osorno (2652 m n.p.m.) i Calbuco (2002 m n.p.m.)

Początkowo teraźniejsze tereny miasta były pokryte gęstym lasem i nazywano je Melipulli (co oznacza „Cztery Wzgórza w Mapudungun”). Samo miasto zostało założone w dniu 12 lutego 1853r, przez rząd imigracji z Niemiec, który już w 1848 roku rozpoczął jego zaludnianie. Miasto zostało nazwane na cześć Manuela Montt, prezydenta Chile w latach 1851 i 1861, który uczestniczył w ruchu imigracyjnym Niemiec. Puerto Montt szybko przerosło starsze sąsiednie miasta ze względu na swoje strategiczne położenie – na południowym krańcu Doliny Środkowej. Miasto stało się bramą do Archipelagu Chiloe i Llanquihue oraz Jeziora Nahuel Huapi i zachodniej Patagonii.

Centrum miasta

Miasto zyskało sławę i znacznie w latach 1990 i 2000 kiedy to osiągnęło status drugiego największego producenta łososia na świecie. Jednak w latach 2008 i 2009 znaleziono wirus ISA co spowodowało chwilowe osłabienie gospodarki miasta i zwiększenie bezrobocia. Akutualnie Puerto Montt jest drugim co do wielkości centrum połowu łososia na świecie ( 1 miejscie Norwegia 33%, Puerto Montt 31%, miasta europejskie 19%).

Dziedzictwo kulturowe miasta to mieszanka kultury wyspy Chiloe z kulturą niemiecką, chociaż w ciągu ostatnich 30 lat miasto przyciągnęło znaczną liczbę przybyszów z całego Chile ze względu na możliwości zatrudnienia.

Pomnik imigrantów z Niemiec

Klimat

Puerto Montt ma mokry klimat oceaniczny o obfitych opadach deszczu w ciągu całego roku co powoduje że bardzo rzadko występują susze nawet w czasie letnim. Mimo tego temperatury są bardzo przyjazne – przymrozki występują tylko kilka razy w miesiącu w okresie zimowy.

Ekonomia

Puerto Montt jest stolicą regionu Los Lagos i prowincji Llanquihue oraz głównym portem zony Sur Austral. Miasto jest ośrodkiem handlowym oraz centrum finansowym chilijskiej południowej strefy. Puerto Montt jest często uważane za stolicę chilijskiej Patagonii.

Gospodarka miasta jest obecnie oparta na rolnictwie, hodowli bydła, leśnictwie oraz przede wszystkim na eksporcie łososia. Głównie z powodu gwałtownego rozwoju przetwórstwa łososia, Puerto Montt jest najszybciej rozwijającym się miastem w południowym Chile.

Lotniska

Puerto Montt ma Tepual Airport, gdzie dwie linie lotnicze obsługują regularnie loty do i z Santiago, Punta Arenas, Balmaceda, Concepcion, Temuco, Chiloe i Bariloche (Argentyna). Linie lotnicze działające na lotnisku to LAN Airlines (największy w kraju) oraz Sky. Czas lotu do Santiago to około dwóch godzin.

Co warto zobaczyć w Puerto Montt:

1. Rynek w Puerto Montt wraz z zabytkowym kościołem zbudowanym w całości z drewna Alerce. Katedra została wzniesiona w 1856 roku.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=zAd1grAITbk[/embedyt]

2. Port Angelmó – Angelmó znajduje się 2 km od głównego placu miasta Puerto Montt. Powstało pod koniec XIX wieku jako niewielki port. Dziś jest ważnym centrum atrakcji turystycznych. (więcej o Angelmo – „Na chilijskim targu”)

3. Wybrzeże, z którego rozciąga się wspaniały widok na Zatokę Seno de Reloncaví

4. Wyspa Tenglo – 5 min. łódką. Z wyspy rozciąga się niesamowity widok na Puerto Montt, Zatokę Seno de Reloncaví, wulkany oraz pozostałe wyspy. Na wyspie znajduje się także krzyż, który został postawiony na pamiątkę historycznej wizyty w 1987 roku Jana Pawła II – był on pierwszym papieżem, który przyjechał do Chile.

5. Wzgórze Pichi Pelluco

Przydatne linki:

www.puertomonttchile.cl

www.ptomontt.cl

Mapa

Więcej o Puerto Montt:

  • Puerto Montt o zachodzie słońca
  • Puerto Montt i sektor Chinquihue
  • Puerto Montt – Na chilijskim targu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *