"Tierras Lejanas" i o surfingu w Chile słów kilka

Niedawno na ekrany kin wszedł chilijski film dokumentalny „Tierras Lejanas” na temat surfingu. Film ukazuje dwie różne historie. I tak poznajemy Christiana Merello – krajowy surfer, który w każdym momencie życia poszukuje idealnej dla siebie fali, podczas gdy równolegle wprowadzona zostaje historia Nicholasa, dziecka mieszkającego na obszarze wiejskim Pichilemu (z dala od morza), który marzy aby zostać profesjonalnym surferem. „Tierras Lejanas” został całkowicie nakręcony na terytorium Chile. W filmie można podziwiać wybrzeża od miasta Arica po Patagonię.

ZWIASTUN

O surfingu w Chile słów kilka…

Surfing w Chile rozpoczął się w roku 1970 (zgodnie z Surfline.com). W kraju powstało kilka przyzwoitych miejsc do surfowania, oferujących wszystkie możliwe stopnie trudności. W Chile sport ten można uprawiać niemal cały rok, z wyjątkiem zimowych miesięcy – od czerwca do sierpnia. Temperatura oceanu waha się między 15 to 20 °C. Frommer zaleca okres jesienny – między marcem a majem – jako najlepszy czas na surfowanie w Chile, nie tylko ze względu na przyjazną pogodę, ale również dlatego, że fale stają się większe i tłumy miejscowych urlopowiczów oraz turystów z całego świata mają tendencję do pojedynkowania się.

Północne Chile – Większość turystów przyjeżdża do Iquique i Arica – miejsca El Buey, La Bestia, El Gringo i La Cupula.

Centralne Chile  – oferuje najlepsze w kraju i najbardziej popularne miejsca do surfowania. To tutaj także można zaopatrzyć się w najlepszy sprzęt. W Viña del Mar surfowanie w Chile miało swój początek. Miejsca: Pichilemu, Ritoque, Puntilla, Infernillo, Punta de Lobos. Inne regionalne miejsca to m.in. Matanzas, El Papagayo i Ritoque.

Południowe Chile – najbardziej odległe i dzikie tereny z dala od tłumów turystów. Surfline.com sugeruje El Puerto, Lebu i Pellines.

Innym znanym filmem o surfowaniu w Chile  jest „Expedición Juan Fernandez. Las olas, el nuevo tesoro.”