Valdivia – Browar Kunstmann

Kunstmann to chilijska marka piwa, produkowanego w Torobayo, Valdivia. Browar Kunstmann jest prowadzony przez Armina Kunstmanna.

Historia

Tło

W 1851 roku niemiecki osadnik Carl Anwandter założył browar Anwandter w mieście Valdivia. Była to trzecia fabryka w kraju – pozostałe to Andrés Blest (Irlandia) i Vicente Moreno (Argentyna). W połowie 1870 r. firma osiągnęła roczną produkcję ~ 1.440.000 l oraz rozgłos na cały kraj. W 1894 roku osiągnęła ~ 12 mln l/rok (z czego 60% sprzedane na rynku krajowym, a reszta eksportowana). Następnie, w 1914 roku produkcja osiągnęła średnią roczną 25.000.000 l. Niestety w 1960 roku, po największym trzęsieniu ziemi w historii, ze względu na zniszczenia budynku, fabryka zaprzestała produkcji. Armin Kunstmann zainspirowany działalnością Carla Anwandtera zdecydował się odzyskać tradycję warzenia piwa w Valdivii.

Początki

Pierwsze piwo zostało wyprodukowane w kuchni rodziny Kunstmann za czasów Hermanna Immanuela Kunnstmanna.  Następnie ekipa przeniosła się z domu na parking, na którym rozszerzono produkcję na własny użytek i do spotkań towarzyskich z przyjaciółmi. Produkcja zaczęła się zwiększać, więc wynajęto kilku pracowników do pomocy oraz zaangażowano całą rodzinę. Produkt zaczął się rozprzestrzeniać w innych częściach kraju, więc Armin Kunstmann postanowił rozpocząć we wrześniu 1997 roku produkcję przemysłową piwa. Aby to zrobić założył fabrykę pod nazwą Sociedad Cervecera Valdivia oraz restaurację, w której zaczął wprowadzać napoje alkoholowe. Do tworzenia firmy dołączyli także: Robert (ojciec) oraz Gerardo i Germán (wujkowie), którzy udzielili wsparcia finansowego Arminowi, aby ten mógł rozpocząć proces industrializacji.

Rozwój

W 1998 roku Armin Kunstmann zaczął eksportować piwo do Niemiec i Stanów Zjednoczonych, a w 2001r do Japonii.  W 2002 r. spółka miała 0,5% udziału w krajowym rynku, osiągając produkcję ~ 20.000 hl. W dniu 10 maja tego samego roku Compañia de las Cervecería Unidas S.A nabyła 49% udziałów w browarze przez co zmieniono nazwę na Compañía Cervecera Kunstmann S.A.

Jak dojechać:

Browar Kunstmann – nr. 11

Z głównego terminalu autobusowego można dostać się pod browar autobusem miejskim nr 20 – kierunek RUTA NIEBLA T-330. (cena: 500 CLP)

Więcej o browarze: www.cerveza-kunstmann.cl

Muzeum i Restauracja „La Cerveceria”

www.lacerveceria.cl

Muzeum: 10.000 CLP od osoby. W okresie od listopada do marca organizowane są krótkie wycieczki „Experiencia Kunstmann„: co godzinę (od 12.00 do 21.00). Oprócz tego organizowane są także specjalne wycieczki „Tour Fluvial Kunstmann” po Valdivii.

W muzeum

Na początek krótkie wprowadzenie: skąd się bierze piwo

Browar Kunstmann, na  podobieństwo niemieckiego Oktoberfestu, organizuje dwa razy w roku Bierfest Kunstmann w parku Saval na Wyspie Teja – mapka nr 2  www.bierfestkunstmann.cl

Etapy produkcji piwa

Wszystkie odsłony Kunstmanna

Na zapleczu

Każda osoba dorosła dostaje pamiątkowy kufel, który podczas zwiedzania jest napełniany darmowym piwem

Drzewo genealogiczne Hermanna Immanuela Kunnstmanna

Pokolenie Kunstmann ( po prawej stronie Hermann Immanuel Kunnstmann)

Piwo Kunstmann eksportowane jest do Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Aby podkreślić  chilijskie pochodzenie piwa, za granicą sprzedawane jest ono pod inną nazwą. I tak w Niemczech i Stanach Zjednoczonych istnieje pod nazwą „Patagonia”, a w Japonii „Torres del Paine”.

od tego wszystko się zaczęło 😉

Inne marki  piwa na świecie….. polskiej butelki niestety brak…

Restauracja „La Cerveceria”: Po wizycie w muzeum można usiąść w restauracji. W budynku znajdziemy mnóstwo odniesień do niemieckiej tradycji. W menu nie tylko możemy znaleźć chilijskie potrawy, ale także i te niemieckie…a głównym „daniem dnia” jest oczywiście piwo.

Menu

My wybraliśmy degustację wszystkich rodzajów piwa Kunstmann, a prezentowało się to tak

Hot-dog „La Cerveceria” 

Lomito Bremen

A

One comment

  1. Pingback: Valdivia | chileRD

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.