Wyspa Chiloé – Ancud

Ancud to miasto znajdujące się w południowym Chile, leżące w północnej części wyspy i prowincji Chiloé, w regionie Los Lagos. Jest to drugie co do wielkości miasto Archipelagu Chiloé – po Castro.

Ancud zostało założone 20 sierpnia 1768 za panowania króla Hiszpanii Karola III. Wicekról Peru, Manuel de Amat y Juniet (hiszpański administrator) polecił Don Carlos de Beranger Renaud (brigadier) by wzmocnił on północny kraniec wyspy Chiloé. Fort został zbudowany w celu obrony przed żeglugą angielską, która pływała w tym czasie wokół południowego krańca Ameryki Południowej.

Beranger, który został mianowany gubernatorem Chiloé założył miasto Villa y Fuerte Real de San Carlos de Chiloé w 1768 roku. Przeniósł mieszkańców miasteczka Chacao do nowej osady i od tego momentu nowe miasto stało się siedzibą gubernatora i głównego portu na wyspie. Zostały zbudowane fortyfikacje na zatoce, jak również baterie artylerii oraz zamek San Miguel de Agui. Od 1784 San Carlos zostało siedzibą Intendetna Chiloé – Francisco Hurtado del Pino.

Plaza de Armas San Carlos de Chiloé

Ancud pozostało wierne hiszpańskiej koronie po tym jak Chile w 1810 ogłosiło niepodległość. Dopiero w 1826 chilijskie siły ostatecznie pokonały opór Chiloé (14 stycznia 1826). Traktat Tantauco potwierdził przynależność Chiloé do Chile.

W dniu 4 lipca 1834 r. nazwa miasta została zmieniona z San Carlos de Chiloé na Ancud [nazwa Ancud znaczenie: dla niektórych „wyczerpany, suchy”, dla innych „kawałek, pół ciała” oraz są jeszcze Ci, którzy twierdzą, że to „grunt przygotowany do sadzenia”]. W latach 1768 – 1982 miasto Ancud było stolicą prowincji Chiloé oraz w 1840 stało się również siedzibą diecezji katolickiej – pierwszym biskupem był Justo Donoso Vivanco – dominikanin i ważny ekspert w dziedzinie prawa kanonicznego. 

W XIX wieku, miasto Ancud dzięki intensywnej działalności handlowej na morzu, stało się ważnym centrum przemysłu i handlu. Niestety w wyniku budowy Kanału Panamskiego doszło do załamania rynku. Nieznacznie w XX wieku sytuację Ancud uratowało założenie w pobliżu miasta nowej osady niemieckiej. Jednak w 1912 roku Ancud ponownie ucierpiało z powodu konkurencji z Puerto Montt – miasto to bowiem zostało połączone koleją z resztą kraju (obecnie nie ma połączeń kolejowych). Ancud utraciło status stolicy prowincji Chiloé w 1982 roku.

Co warto zobaczyć w Ancud:

1. Plaza de Armas

2. Katedra San Carlos de Chiloé – całkowicie odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1960r.

 3. Mercado Municipal

W Mercado oczywiście można też zjeść (my wybraliśmy restaurację Los Artesanos )

 

4. Fuerte San Antonio – fort został zaprojektowany przez inżyniera Lazaro de Ribera w latach 1778-1779 i nazwany Bateria Campo Santo o Teque. W latach 1818-1824 został zrekonstruowany przez Antonio de Quintanilla i właśnie od jego imienia pochodzi dzisiejsza nazwa fortu. Fort San Antonio był ostatnim fortem hiszpańskim w Ameryce – flaga hiszpańska powiewała tam do roku 1826 mimo, że Chile ogłosiło niepodległość w 1810 roku. 

5. Aleja Salvador Allende 

6. Muelle

7. Muzeum Regionalne Ancud – znajduje się w jednym z zabytkowych budynków na głównym rynku. Muzeum przedstawia kulturę i historię Wyspy Chiloe ( cena 600CLP od osoby, www.museoancud.cl ).

Na dziedzińcu znajduje jest także replika słynnego szkunera”Ancud”. Szkuner został zbudowany w 1842r. w Ancud, a jego dowódcą został Brytyjczyk John Williams Wilson. Statek został wysłany przez Chile w 1843 roku na podbój Magallanes. Załoga zabrała ze sobą prowiant na siedmiomiesięczną podróż, jak również materiały do wybudowania osady. Na pokładzie znalazły się 23 osoby (20 mężczyzn, 2 kobiety, 1 dziecko), z czego połowa miała zostać w regionie Magallanes. Załoga statku po dotarciu do Punta Santa Ana(Cieśnina) – w dniu 21 września 1843 roku – wzięła w formalne posiadanie otaczające ich terytorium oraz rozpoczęła proces budowania Fuerte Bulnes. Został także postawiony znak z napisem „Republika Chile” i „Viva Chile!”. 24 godziny po zdobyciu Magallanes przez Chile (22 września) w te same rejony przypłynął statek francuski z takim samym planem podboju tych terenów..przybyli jednak za późno.

W muzeum znajduje się również imponujący szkielet płetwala błękitnego

8. Z Ancud można także wybrać się zobaczyć m.in:

Pingwiny – http://pinguineraschiloe.cl/

Fuerte San Miguel oraz Bateria Balcacura i Chaicura

Przydatne linki: www.muniancud.cl

Polecam także odwiedzić bloga Pana Carlosa Saldivia, którego poznaliśmy w Ancud – rzeźbi niesamowite rzeczy, głównie dotyczące: Chiloe, Rapa Nui, Mapuche -> carlosaldivia.blogspot.com

Więcej o Wyspie Chiloe:
1. Wyspa Chiloe
2. Castro i Fiesta Costumbrista
3. Tenaun

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.