Biblioteczka

Biblioteczka chilijska to wykaz publikacji, w których mowa jest o Chile oraz  spis książek chilijskich pisarzy, które zostały przetłumaczone na język polski.

Na fali historii: Wspomnienia Polaków w Chile
Autor: Aleksandra Pluta / Ambasada RP w Chile

„Książka zawiera zbiór wspomnień Polaków, którzy w większości wyemigrowali do Chile po II wojnie światowej. Ich losy to mozaika życiorysów, które przywiodły ich na kraniec Ameryki Południowej. W poszukiwaniu marzeń, pracy, miłości, spokoju. Jedno znaleźli na pewno – tęsknotę.”

Czytaj online!

Moje Chile
Autor: Jolanta Klimowicz

„Autorka opisuje swój pobyt w Chile w okresie, gdy władzę w kraju przejmował Salvador Allende.”

Indiańska okaryna
Autor: Jolanta Klimowicz

Zbiór reportaży z krajów andyjskich

Na fałszywych papierach w Chile
Autor: Gabriel García Márquez

„Na fałszywych papierach w Chile” to reportaż, skondensowana opowieść o sześciu tygodniach mrówczej pracy chilijskiego reżysera, figurującego na liście pięciu tysięcy wygnańców pozbawionych prawa powrotu do własnego kraju, który w warunkach absolutnej konspiracji przebywał sześć tygodni w Chile i rejestrował tamtejszą rzeczywistość po dwunastu latach rządów wojskowej dyktatury.” źródło

Czytaj online!

Filmy mojego życia
Autor: Alberto Fuguet

“Podróżujący z Chile do Japonii młody sejsmolog Beltrán Soler zatrzymuje się w hotelu na obrzeżach Los Angeles i zamiast kontynuować lot – bierze się za spisanie listy najważniejszych filmów swojego życia. Ranking ów pozwala mu zanurzyć się we własną przeszłość, bo przecież każdemu seansowi towarzyszą różne wspomnienia, okoliczności, ludzie i rozmowy. Słoneczne dzieciństwo w hollywoodzkiej Kalifornii i bolesne dojrzewanie w surowym Santiago, nixonowska Ameryka i pinochetowskie Chile, ekscentryczna rodzina w kryzysie i filmowa obsesja, pierwsze miłości i zdrada najbliższych”źródło

Poezje wybrane
Autor: Pablo Neruda

Czytaj online!

Wyznaję, że żyłem: Wspomnienia
Autor: Pablo Neruda

Opowiadaczka filmów
Autor: Hernán Rivera Letelier

„Niewielka osada zagubiona pośród chilijskiej pampy. Kopalnia saletry, górnicy, którym nie starcza do pierwszego i przygnębiający krajobraz pustyni Atakama. W osadzie najważniejsze jest kino, stanowi lokalne centrum świata, miejsce niezwykłych przeżyć, gdzie ponura rzeczywistość na chwilę ustępuje miejsca magiii srebrnego ekranu… Tytułowa opowiadaczka filmów Maria Margarita, najmłodsza z pięciorga rodzeństwa, jest narratorką całej historii. Jej ojciec w wypadku w kopalni stracił władzę w nogach, matka uciekła z wędrownym cyrkiem w poszukiwaniu lepszego życia.
Ojcu i dzieciom filmy pozwalają oderwać się od trudnej do zniesienia rzeczywistości. Ale w domu się nie przelewa, nie ma mowy, by chodzić do kina całą rodziną. Ojciec organizuje więc konkurs: po kolei wysyła każde z dzieci na popołudniowy seans, a potem każe opowiedzieć film pozostałym. Konkurs, ku rozpaczy czterech braci, wygrywa Maria Margarita.
Dziewczynka opowiada filmy najpierw rodzinie, potem rodzinie i sąsiadom, a w końcu jej rzadki talent staje się głośny w całej osadzie. Z czasem staje profesjonalną opowiadaczką, zapraszaną do domów na prywatne „seanse”. Odnosi wielki sukces, który staje się zaczątkiem nieszczęścia…”źródło

Republika Chile
Autor: Alicja Zalewska

„Książka autorstwa Alicji Zalewskiej wydana nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w serii „Polityczne ABC” w 1977 roku”

Prąd przeciwny
Autor: Guillermo Atias

„Narratorem powieści jest dziennikarz z Buenos Aires, który przybywa do Santiago z zamiarem napisania cyklu reportaży o tzw. „eksperymencie chilijskim”. Przeżycia dziennikarza uwikłanego w intrygę polityczna i losy dwóch kobiet związanych z nim uczuciowo, ukazuje Atias na tle Burzliwych wydarzeń- od podjętej przez prawicę „kampanii terroru” po tragiczny finał, jakim był atak na pałac rządowy La Moneda.”

Poces pokazowy. Oskarżony Augusto Pinochet
Autor: Wojciech Klewiec

„Bohaterem książki Wojciecha Klewca „Proces pokazowy. Oskarżony Augusto Pinochet” nie jest wcale wymieniony w tytule generał, lecz jego poprzednik na stanowisku prezydenta Chile – Salvador Allende. To tym ostatnim tak naprawdę zajmuje się autor „Procesu…”, to wobec niego wytacza najcięższe armaty swego intelektu i erudycji, to jego traktuje zawsze z ironią, a niekiedy z pogardą. Pinochet, cóż, był dla tej książki tylko pretekstem. Wygodnym dla rozprawienia się z nieżyjącym od 27 lat ideowym przeciwnikiem.”źródło

Chile. Podróże marzeń – przewodnik
Autor: praca zbiorowa

Pustynia
Autor: Franz Carlos

„Laura, czterdziestoletnia prawniczka, mieszka i robi karierę naukową w Berlinie. Za namową córki postanawia wrócić do Chile, do rodzinnego miasteczka, aby zmierzyć się z widmami dramatycznej przeszłości. Dwadzieścia lat wcześniej, tuż przed dojściem do władzy Pinocheta, Laura, wówczas młoda mężatka, rozpoczynała błyskotliwą karierę jako najmłodsza w historii kraju sędzia…”

Opowieści z dalekiego południa
Autor: Francisco Coloane

„Przylądek Horn to czternaście dziwnych, nastrojowych historii, czasem wzruszających, częściej przerażających. Niebagatelną rolę odgrywają tu niezwykła przyroda i surowy klimat Dalekiego Południa. W umysłach wystawionych na ich oddziaływanie bohaterów nieraz lęgnie się szaleństwo, zacierając granice między rzeczywistością a ułudą.
Osiemnaście utworów z Zatoki Penas ma znacznie swobodniejszą strukturę. To krótkie impresje niemal bez fabuły, notatki z zasłyszanych opowieści i przeczytanych dokumentów, szkicowe zapisy własnych przeżyć. Krótko mówiąc, przegląd fascynacji i ulubionych tematów autora.
Niewątpliwie bardzo atrakcyjnym zbiorem jest Ziemia Ognista. Zawiera dziewięć typowych short stories, o wartkiej akcji, sensacyjnej lub awanturniczej, błyskotliwie spuentowanych. Ich tworzywem są zwykle wydarzenia autentyczne.
Wszystkie opowiadania łączy miejsce akcji: południowe krańce Chile i Argentyny, skąd już nie tak daleko do koła podbiegunowego i Antarktydy. W tej monumentalnej scenerii żyją i pracują twardzi ludzie: wielorybnicy, łowcy fok, gauczowie, poszukiwacze złota, a także bandyci. Ekstremalne warunki wymagają od nich równie ekstremalnych zachowań – od bestialstwa po szlachetne poświęcenie. Nadaje to prozie Francisca Coloane siłę emocjonalną, wobec której trudno pozostać obojętnym.” źródło

Niania i góra lodowa
Autor: Ariel Dorfman

„Bohater powieści, Gabriel McKenzie, został poczęty w 1967 r. w noc pogrzebu Che Guevary i jego losy są nierozerwalnie związane z historią i polityką Chile. Ma 23 lata i wciąż jest prawiczkiem. Powraca do kraju z Manhattanu, by stanąć oko w oko z własnym dziedzictwem: ojcem donżuanem i krajem przygotowującym się do obchodów pięćsetnej rocznicy odkrycia Ameryki. Na drodze do dojrzałości napotyka m.in. górę lodową i ekscentryczną Nianię, która zna klucz do tajemnic rodzinnych i jest personifikacją pradawnych indiańskich wartości i skomplikowanych dziejów tej części świata.” źródło

Listy z Chile
Autor: praca zbiorowa

„Na imię mam Maria. Jestem Chilijką, urodziłam się i mieszkam w Santiago de Chile i opisuję to, co widziałam po zamachu. Od 27 września nie miałam żadnej wiadomości o moim mężu…” źródło

Araukania i jej mieszkańcy
Autor: Ignacy Domeyko

„Książka „Araukania i jej mieszkańcy” (wyd. hiszpańskie – 1845) jest owocem dalekiej i ryzykownej wyprawy Domeyki w południowe rejony Chile do krainy niepodległych Indian – Araukanii. Obecne wydanie zostało po raz pierwszy uzupełnione o fragment pamiętników Domeyki zawierający „Dziennik podróży do kraju dzikich Indian Araukanów”. Książka Domeyki, pełna podziwu dla niezłomnej walki Indian o zachowanie niezależności, wskazująca inne niż podbój sposoby zlikwidowania konfliktu araukańsko-chilijskiego, uważana jest także za jedno z podstawowych źródeł wiedzy o kulturze Araukanów (Mapuczów) chilijskich.” Czytaj online!

1000 dni Salvadora Allende
Autor: Zdzisław Antos

„Opis trzech lat rządów prezydenta Allende, które w konsekwencji doprowadziły do tragicznego w skutkach przewrotu wojskowego w Chile i siedemnastoletniej dyktatury generała August Pinocheta”

Ameryka Łacińska. Ziemia i ludzie
Autor: Andrzej M. Żeromski

„Region Ameryki Łacińskiej obejmuje obszary leżące na południe od granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem. W jego skład wchodzą więc: południowa część kontynentu Ameryki Północnej, pomost kontynentalny Ameryki Środkowej, kontynent Ameryki Południowej oraz wyspy Morza Karaibskiego. Razem cały ten obszar od Rio Grande del Norte w Meksyku aż po Ziemię Ognistą zajmuje prawie 21 milionów kilometrów kwadratowych.”

Wolny rynek a socjalizm XXI wieku
Autor: Piotr Zapałowicz

Dwie byłe kolonie hiszpańskie. Dwa kraje bardzo zasobne w surowce mineralne. Dyktatura i semi-dyktatura. Cud gospodarczy i naftowa bonanza. A jednocześnie dwa kraje, o których w Polsce wciąż wiadomo tak niewiele. Jak to możliwe, że w krajach o tak podobnej historii, kulturze i sytuacji geopolitycznej, realizuje się tak odległe od siebie strategie?
Przeprowadzone dochodzenie naukowe podporządkowane jest wykazaniu podobieństw i różnic pomiędzy warunkami dla rozwoju gospodarczego Chile i Wenezueli, strategiami obu administracji na różnych polach polityki gospodarczej obu krajów oraz pomiędzy efektami tychże polityk i na tej podstawie została przedstawiona ocena wyższości jednej z zastosowanych strategii.
Książka Piotra Zapałowicza prezentuje dwie skrajności: chilijskie wolnorynkowe reformy i wenezuelski powolny dryf w kierunku socjalizmu. Która strategia przyniosła lepsze skutki dla gospodarki?

Odkryta przypadkiem, pojęta opacznie: Wyspa Wielkanocna w osiemnastowiecznych relacjach podróżników na tle rozważań o spotkaniu kultur
Autor: Zuzanna Jakubowska

„Pierwsza w polskich badaniach naukowych praca będąca analizą obrazu Wyspy Wielkanocnej zawartego w tekstach jej osiemnastowiecznych odkrywców. Długotrwałe badania autorki nad rękopisami i pierwszymi wydaniami dały efekt w postaci wyśmienicie napisanej książki, w której dzienniki okrętowe, raporty i wspomnienia zostały zestawione z dzisiejszą wiedzą o Wyspie. Daleka od sensacjonalizmu i banalizacji, jakie obecnie dominują w tekstach o Wyspie Wielkanocnej, Zuzanna Jakubowska stara się przedstawić czytelnikowi prawdziwą naturę jej pierwotnych mieszkańców oraz środowisko naturalne, w którym funkcjonowali.”(z recenzji dr. hab. Tadeusza Miłkowskiego)

Rozbudowany tytuł niniejszej publikacji pasuje do tak nowatorskiej, wielowątkowej książki. Wskazuje na sedno badań, które autorka nie tylko klarownie przedstawiła, ale również poparła dowodami pierwszej klasy.
Cele, jakie przyświecają autorce, są niezmiernie trudne do realizacji, albowiem badania Zuzanny Jakubowskiej kwestionują powszechnie akceptowany dogmat, iż w przypadku Forsterów – pochodzących z Prus Królewskich, dodatkowych członków załogi Jamesa Cooka podczas jego drugiej wyprawy dookoła świata (1772–1775) – wszelkie możliwe pisma o jakiejkolwiek wartości literackiej i naukowej są znane i dokładnie przestudiowane, a zatem nie jest możliwe uzupełnienie dokumentacji z owej wyprawy o żaden nowy, cenny tekst.
Cele, jakie przyświecają badaniom autorki, są również dość delikatnej natury. Pretensje do spuścizny literackiej po Forsterach rości sobie bowiem sześć narodów i państw: Polska, Niemcy, Anglia, Szkocja, Francja, a wreszcie Litwa.
Niniejsza praca jest szczególnie ważna w odniesieniu do Polski i Litwy. Forsterowie żyli w czasach Cooka i Jerzego III, króla Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także carycy Katarzyny oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – władcy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Monarchowie ci wywarli na podróżników przemożny wpływ.
Forsterowie urodzili się nieopodal Wolnego Miasta Gdańska, na terenie Prus Królewskich, należących do ówczesnej Korony Polskiej, która wchodziła w skład Unii Polsko-Litewskiej. Dawne kraje Unii po trosze o nich zapomniały. Praca Z. Jakubowskiej dąży do przywrócenia im należnego miejsca w panteonie dziedzictwa polsko-litewskiego.
ze wstępu (K. K. Vorbrich)

Wyspa Wielkanocna. Eskulap na Rapa Nui
Autor: Zdzisław Jan Ryn

„Znakomita książka wybitnego badacza i podróżnika, dzięki której czytelnik ma szansę poznać jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi. Rapa Nui z trzydziestoma tysiącami obiektów archeologicznych, w tym niemal tysiącem posągów moai, uchodzi za największe na świecie muzeum pod gołym niebem. Na oblanej wodami Pacyfiku niewielkiej, wulkanicznej wyspie, w tysiącletniej izolacji, rozwinęła się oryginalna kultura, z tradycyjnym językiem, zwyczajami i medycyną.”

Instytucje i wzrost gospodarki w Chile
Autor: Anna Ząbkiewicz

„Na przełomie wieków neoliberalizm święci triumf. To studium jest przyczynkiem do debaty, czy neoliberalna transformacja jest szansą na zmniejszenie luki cywilizacyjnej wobec krajów uprzemysłowionych. Chile dla tych badań stanowi przypadek szczególnie użyteczny. Kraj ten ma stosunkowo długą historię i duże osiągnięcia we wdrażaniu wskazań neoliberalnej ekonomii. Wniosek płynący z ewolucji chilijskiego neoliberalizmu to znaczne umiejętności negocjacji i osiągnięcia kompromisu przez rząd i głównych aktorów społecznych. Praca ta może stanowić platformę dyskusji na temat polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej.”

Stadion
Autor: Villegas Sergio

 „Wypowiedzi naocznych świadków o terrorze Junty w Chile”

Gorączka latynoamerykańska
Autor: Artur Domosławski

„Książka jest bilansem drugiej połowy XX wieku lub, jeśli kto woli, »bilansem otwarcia« XXI wieku w Ameryce Łacińskiej. Nic nie wyszło z tych prób, które pamięta moje pokolenie: bunty przegrały; rewolucja kubańska, u początku otoczona entuzjazmem, jest dziś w stanie, w jakim jest; chilijski »cud gospodarczy« za Pinocheta nie był aż takim cudem, jak się to często w Polsce sądzi…
Dziesiątki, może setki rozmów z ludźmi politycznie znaczącymi i z tymi przeciętnymi. Wielki wysiłek, by widzieć rzeczy wielostronnie i w sposób zniuansowany. Chyba tylko w dwóch, trzech sprawach Artur Domosławski wypowiada się w sposób przesądzający sprawę. Nie ma dobrych i złych tortur. Bieda i społeczne wykluczenie ludzi z dzielnic nędzy wzbudzają przerażenie; nie ma złudzeń co do perspektyw likwidacji tych plag. Koniec historii? Śmieszne. Nie w Ameryce Łacińskiej. Dramatyczna książka!”  (prof. Marcin Kula, historyk, latynoamerykanista)

Hiszpania oskarża Pinocheta
Autor:Pozuelo Eduardo Martín de, Tarín Santiago

„Argentyńscy i chilijscy wojskowi, godząc się pod presją okoliczności na demokratyzację swych krajów, zastrzegli sobie niemal zupełną bezkarność. Tym większe znaczenie mają dochodzenia wszczęte w Hiszpanii w sprawie zbrodni popełnione przez dyktatury obu tych krajów. Zachęciły one tamtejsze kręgi ofuar represji do energicznych wysiłków, zmierzających do ukarania winnych ludobójstwa i innych aktów terroru. I przypomniały światu, jak wiele narody Argentyny i Chile wycierpiały z woli własnych despotów w generalskich mundurach.”

Choroba dyplomatyczna
Autor: Passent Daniel

„To barwna, niekiedy humorystyczna, niekiedy uszczypliwa opowieść o blaskach i cieniach życia polskiego ambasadora. Kiedy dziennikarz o ostrym piórze i przenikliwym spojrzeniu zmienia się w dyplomatę, musi powstać z tego fascynująca książka. Daniel Passent został ambasadorem w Chile w 1996 roku. Dzięki temu, że znalazł się tak daleko od ojczystego kraju, uzyskał odpowiedni dystans pozwalający jaskrawiej dostrzec polską politykę, jej ludzi, mechanizmy oraz związane z tym absurdy. „

Aconcagua i okoliczne pasma w Argentynie i Chile
Autor: Jim Ryan

Raul Nałęcz-Małachowski Wspomnienia z dwóch kontynentów
Autor: Aleksandra Pluta

„Pierwsza rozmowa z Raulem dotyczyła miasta Łodzi i jej wielokulturowego charakteru. I tak, od słowa do słowa, Raul zaczął opowiadać mi historię swego dzieciństwa, młodości, pierwszych lekcji tańca… Nie mogłam przestać słuchać. Po pierwszym tygodniu zamieniłam kartkę i długopis na dyktafon, by nie uronić ani jednego słowa. Spotykaliśmy się codziennie przez pół roku w kawiarni Madame Bovary w dzielnicy Providencia w Santiago de Chile. Książka ta jest owocem tych spotka”

Relacje Polska – Chile. Historia i współczesność
Autor: praca zbiorowa

Polskim szlakiem przez Amerykę Południową
Autor: Jarosław Fischbach

„Książka jest owocem wielokrotnych podróży autora na kontynent południowoamerykański. Poświęcona została przygodom przeżytym dzięki Polakom mieszkającym w Ameryce Południowej. Poznajemy dzięki temu sylwetki wielu ciekawych ludzi, a także tych z naszych rodaków, którzy na trwałe wpisali się w dzieje tego kontynentu.”

Wojna futbolowa
Autor: Ryszard Kapuściński

W Patagonii
Autor: Bruce Chatwin

„Słynna książka podróżnicza, debiut wielkiego pisarza. Połączenie powieści przygodowej, historycznej i eseistyki, niezwykły melanż faktów i fikcji, oryginalny styl, niebanalne refleksje. Patagonię, krainę z marzeń dzieciństwa autor przemierza pociągiem, autostopem, konno i pieszo. Poznaje jej mieszkańców, tubylców i emigrantów z różnych części świata, podąża śladem słynnych bandytów z początków XX w” źródło

Cud w Andach
Autor: Nando Parrado, Vince Rause

Trzynastego października 1972 roku samolot lecący z Urugwaju do Chile, na którego pokładzie było 45 osób, w tym przede wszystkim członkowie studenckiej drużyny rugby, rozbił się w Andach. Trwającą 72 dni gehennę przeżyło 16 osób – kilka zginęło na miejscu, większość zmarła wkrótce wskutek odniesionych ran i wycieńczenia, a także pod lawiną śnieżną, która zasypała szczątki samolotu. Miejsce tragedii było tak niedostępne, że ekipy ratownicze po bezskutecznych próbach wkrótce zaprzestały poszukiwań. Żywności zabrakło po kilku dniach. Kiedy w oczy ocalałych zaczęła zaglądać śmierć głodowa, musieli podjąć najtrudniejszą w życiu decyzję…

System konstytucyjny Chile
Jarosław Spyra

Pozycja zawiera: opis historii chilijskiego konstytucjonalizmu, konstytucyjnych podstaw ustroju i struktury naczelnych władz, systemu praw i wolności, prawa wyborczego, systemu partyjnego. Następnie przedstawiona została pozycja i uprawnienia prezydenta, parlamentu, system rządów, ustawodawstwo z uchwalaniem budżetu państwa, wymiar sprawiedliwości, Generalny Urząd Kontroli Republiki, Bank Centralny, struktura terytorialna i system władz lokalnych oraz stany nadzwyczajne.W aneksie znajdujemy: mapę administracyjną Chile, wykaz prezydentów od 1946 roku, wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych od 1989 roku oraz graficzną prezentację struktury władz państwowych i trybu ustawodawczego.

Chile. Seria: Historia państw świata XX i XXI wieku
Jarosław Spyra

Dzieje polityczne, gospodarcze i społeczne Chile, kraju, który kojarzy się w Polsce z tragicznym zamachem stanu z 1973 roku i jego skutkami. Autor stara się w sposób obiektywny prześledzić i ukazać drogę Chile od przeciętnej, niezbyt bogatej i trudnej w rządzeniu republiki latynoskiej, do nowoczesnego, demokratycznego państwa o szybko rozwijającej się gospodarce rynkowej. W książce zostały także pokazane koszty polityczne i społeczne tego skomplikowanego procesu oraz jego skutki dla tożsamości i poczucia jedności Chilijczyków, pozwalające wyciągnąć pouczające wnioski dotyczące w pewnej mierze wszystkich krajów przechodzących przez trudny proces transformacji demokratycznej.

Chile w czerwieni
Goddard Eduardo Labarca

Chile – tragedia i nadzieje zielonego kontynentu
Ignacy Krasicki

Czas Kondora – jak Pinochet i jego sojusznicy zasiali terroryzm na trzech kontynentach
John Dinges

Ta historia zaczęła się 11 września 1973 roku w stolicy Chile, kiedy generał Augusto Pinochet zbombardował pałac prezydencki, stanowiący symbol najtrwalszej demokracji parlamentarnej na kontynencie południowoamerykańskim. Według oficjalnej wersji Stany Zjednoczone nie były zaangażowane w zamach, wiadomo jednak, że zaledwie trzy lata wcześniej próbowały zorganizować w Chile pucz w celu obalenia rządu. Zarówno amerykańska próba zamachu stanu, jak i przewrót Pinocheta miały ten sam cel: obalenie Salvadora Allende.

Służby wywiadowcze Chile i kilku innych krajów Ameryki Południowej obawiały się lewicowych ugrupowań zbrojnych i potencjalne zagrożenie z ich strony było głównym bodźcem dla stworzenia sojuszu, któremu nadano nazwę Operacja Kondor. Oficjalnie przy cichym wsparciu USA sojusz miał prowadzić działalność antyterrorystyczną.

John Dinges stawia dziś pytanie: jak wielu tysiącom morderstw popełnionych w Chile, Argentynie, Urugwaju, Boliwii, Paragwaju i Brazylii można było zapobiec, gdyby Stany Zjednoczone zajęły jednoznaczne stanowisko i zdecydowanie sprzeciwiły się zabójstwom, torturom i porwaniom? Żeby na nie odpowiedzieć, poszukiwał byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, członków lewicowych ugrupowań zbrojnych oraz pracowników rządu amerykańskiego. Okazało się, że część osób już nie żyje, a wielu wojskowych i urzędników nadal nie chce ujawnienia prawdy. Niektórzy odważyli się jednak przerwać zmowę milczenia. Ich relacje oraz dokumenty, które w ostatnich latach udostępniono opinii publicznej, złożyły się na historię wydarzeń z lat 1973–1980.

Przez trzy Ameryki. 30 tysięcy kilometrów z Alaski do Ziemi Ognistej
Tomasz Gozdowski

Autor, znany dziennikarz radiowej „Trójki”, siada za kierownicą terenówki i rusza w podróż przez trzy Ameryki. Zabiera nas, m.in. na wyścig psich zaprzęgów na Alasce, kosztuje lokalnych trunków w mieście Tequila, zajada kokę ze świętym Maximonem w Gwatemali, odkrywa tajniki produkcji cygar w Nikaragui, aż wreszcie przemierza wietrzne tereny Patagonii, aby swoją przygodę zakończyć na Ziemi Ognistej.

Książki Isabel Allende:

  • Afrodyta: opowiadania, przepisy i innego rodzaju afrodyzjaki
  • Córka fortuny
  • Dom duchów
  • Podmorska wyspa
  • Dziennik Mai
  • Ewa Luna
  • Ines, pani mej duszy
  • Królestwo Złotego Smoka
  • Las Pigmejów
  • Miasto Bestii
  • Miłość i cienie
  • Niezgłębiony zamysł
  • Opowieści Ewy Luny
  • Paula
  • Portret w sepii
  • Suma naszych dni
  • Zorro. Narodziny legendy

Książki Luis Sepulveda:

  • Dziennik sentymentalnego killera; Kajman
  • Express Patagonia: zapiski z podróży
  • Historia o mewie i kocie, który uczył ją latać
  • Lampa Aladyna i inne opowia
    dania na przekór niepamięci
  • O starym człowieku, co czytał romanse
  • Podróż do świata na końcu świata
  • Przegapienia

Książki Roberto Bolaño:

  •  2666
  • Amulet
  • Chilijski nokturn
  • Dzicy detektywi
  • Dziwki morderczynie
  • Gwiazda daleka
  • Literatura faszystowska w obu Amerykach
  • Lodowisko

Książki José Donoso:

  • Miejsce bez granic
  • Moja osobista historia boomu
  • Ogród tuż obok
  • Plugawy ptak nocy
  • Ta niedziela

Książki Antonio Skármeta: 

  • Listonosz Nerudy, czyli żarliwa cierpliwość
  • Taniec Victorii
  • Wesele poety

Książki Marcela Serrano:

  • Antigua, moje życie
  • Meksykańska szarada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.