Calbuco

Calbuco (w języku Mapudungun „kallfüko”- Niebieska Woda) to chilijska gmina w regionie Los Lagos.

Gmina ma powierzchnię 590,8 km2. W skład gminy i zarazem jej główną atrakcją jest Archipelag Calbuco. Archipelag składa się z 14 wysp:  Huar, Puluqui, Calbuco, Chidhuapi, Tabón, Mayelhue, Lín, Quenu, Quihua, Huapi Abtao, Chaullín, Caicué o lagartija, Tautil y Queullín. Główną wyspą jest Calbuco, która od 1965 roku jest połączona z lądem 240m mostem.

Historia Calbuco rozpoczęła się kiedy to García Hurtado de Mendoza pływając po wodach rejonu Magellanes odkrył Archipelag Calbuco. Po podboju Chiloé w 1567 i powstania miasta Santiago de Castro i San Antonio de Chacao, obszar Calbuco stał się częścią jurysdykcji Wyspy Chiloé. 23 grudnia 1598 po wybuchu powstania w miastach pomiędzy rzeką Bio-Bio i Osorno mieszkańcy tych terenów zostali zmuszeni do ucieczki na południe. Francisco Hernández Ortiz Pizarro, na zlecenie gubernatora Alonso de Rivery, wysłał kobiety i dzieci do Castro i Chacao, a żołnierzy skierowano do Calbuco, aby tam wybudowali forty San Miguel, San Antonio i Carelmapu Rivera w 1603. W latach 1610 i 1612 na tereny Calbuco przybyli jezuici Melchor Venegas i Matías Rufino, którzy w 1620 wybudowali kościół. Był to pierwszy krok do budowy miasta.

Calbuco 1935r ( via www.municipalidadcalbuco.cl)

Co warto zwiedzić w Calbuco:

Nasza wizyta w Calbuco niestety była bardzo krótka – deszcz skutecznie odstraszył nas od dalszego zwiedzania. Niektóre zdjęcia zatem będą trochę niewyraźne, albo nie nasze ;). Ale do Calbuco planujemy wrócić na wiosnę, także na pewno przybędzie więcej zdjęć i wideo!

1. Plaza Civica (Plaza de Armas)

2. Tarasy Wschodzącego Słońca ( Tarrazas del Amanecer ) – rozciąga się z nich widok na wyspy oraz wulkany Osorno, Calbuco i Yates

3. Kościół San Miguel Arcángel – Pierwszy budynek został wzniesiony w 1620 roku przez hiszpańskich osadników. Jednak ostateczne jako kościół został zatwierdzony w 1710 roku, kiedy to uzyskał tytuł parafii. W 1861 r. budynek kościelny został poważnie uszkodzony – podczas sztormu zapalił się po uderzeniu pioruna. Został odbudowany w latach 1873 – 1897. W 1930 roku ze względu na zły stan zachowania, kościół został zburzony i odbudowany z drewna w 1935 roku. W kościele znajduje się obraz św Michała Archanioła, patrona Calbuco.

3. Real Fuerte San Miguel de Calbuco – pozostałości po forcie wybudowanym na punkcie La Picuta („Patrząc na północ”).

(Foto Solange Leiva)

4. Museo Histórico de Calbuco – Otwarte w 2001r. Można w nim zobaczyć m.in stare fotografie, które ukazują codzienne życie mieszkańców, ich kulturę oraz religię.

5. Mercado Municipal 

(via www.cronicasdelsur.cl)

6. Port San Rafael

7. Plaza Edesio Alvarado Barcelo

8. Murale

Przydatne linki: www.municipalidadcalbuco.cl

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.