Chilijski Condorito

Condorito stał się wiernym towarzyszem już dla kilku pokoleń czytelników, nie tylko w Chile, ale również w całej Ameryce Łacińskiej. Szacuje się, że ten symboliczny charakter ma ponad 80 milionów fanów, a komiks stał się przez lata klasykiem.

Komiks, w którym główną postacią jest Condorito, czyli pół człowiek pół kondor, stworzył 13 sierpnia 1949 roku René Ríos Boettiger ( powrzechnie nazywany „Pepo”). Po raz pierwszy Chilijczycy poznali Condorito w numerze pisma „Okey”, gdzie poświęcona mu była jedna strona na 32. Uważa się, że René Ríos naszkicował Condorito w odpowiedzi na amerykańską kreskówkę „Saludos Amigos” wyprodukowaną przez Walta Disneya w 1942r. W niej bowiem kraje Ameryki Łacińskiej były reprezentowane przez różne postaci, a bohaterem z Chile był słabiutki, dwusilnikowy samolot o nazwie Pedrito, który próbował latać bez większego sukcesu. Pepo uważał jego cechy za słabe i nie odpowiednie dla Chile, dlatego chciał stworzyć bardziej reprezentacyjny charakter. Zainspirował się kondorem z flagi narodowej Chile (był dla niego oznaką silnego charakteru), oraz okresem zmian w Chile, w którym mieszkańcy ze swoimi typowymi wiejskimi zwyczajami stanęli w obliczu nowej, miejskiej rzeczywistości (wynik transformacji jakiej doświadczyły kraje Ameryki Łacińskiej do połowy XX wieku).

Pewnego razu w Pelotillehue

Wszystkie przygody Condorito i jego przyjaciół mają miejsce w fikcyjnym mieście Pelotillehue i jego okolicach. To właśnie tutaj każde spotkanie odbywa się w atmosferze mądrego i satyrycznego humoru. W ciągu kilku lat od pierwszej publikacji, niektóre z cech postaci i tematów poruszanych w komiksie, ewoluowały z powodów społecznych, kulturowych i technologicznych zmian doświadczanych przez chilijskie społeczeństwo. Pepo powiedział „Prawda jest taka, że nigdy podczas tworzenia postaci nie myślałem dużo o tym jaka będzie funkcja bohatera i jaki będzie jego świat relacji. Tak było z Condorito. Wszystko powstało z biegiem czasu. Początkowo było to znacznie bardziej proste: był kondor, który żył wśród ludzi. Myślę, że to była funkcja odróżniająca go od bohaterów Disneya, którzy mieszkają w świecie innym niż rzeczywisty. Condorito jest sympatycznym charakterem, który staje w obliczu sytuacji zabawnych, które mają miejce w domu, w terenie, na plaży i w innym dowolnym miejscu. Wraz z rozwojem nauki, będzie on żył nawet na Księżycu, Marsie czy w Internecie.”

Rozwój marki i Condorito w Ameryce Łacińskiej

W latach 1965-1982 Condorito był publikowany nieregularnie, jednak od 1970 pojawiał się już co kwartał. W 1974 roku marka Condorito oferowała już oprócz komiksu, także pierwsze produkty pokrewne tj. kolorowanki. Na Boże Narodzenie 1975, pojawiły się pierwsze zabawki i słodycze. W 1976 roku, międzynarodowe prawa zostały nabyte przez Editors Press Service i już w 1977 roku powstała pierwsza międzynarodowa edycja Condorito w Argentynie. W lutym 1979 roku pojawiło się w sprzedaży pierwsze z serii wydań specjalnych, drukowanych w nowej lepszej jakości i w większym rozmiarze (32 x 21,5 cm). W 1983 roku wydana została w Wenezueli, Kolumbii, Boliwi i w Peru wersja „Condorito Gastronomia”, która była zbiorem żartów dotyczących restauracji, kuchni, barów i kelnerów. Od 1982 Condorito pojawiał się już w Chile dziewięć razy na rok, a w Brazylii właśnie można było dostać jego pierwszy egzemplarz. Od 1983 komiks zaczął ukazywać się już regularnie co miesiąc. Począwszy od 2009 roku, w ramach projektu stworzonego i prowadzonego przez Televisa Ecuador, Condorito jest sprzedawany wraz z najpopularniejszymi gazetami w krajach tj. Ekwador, Kolumbia i Meksyk.

Dziedzictwo

Wpływ Condorito na kulturę Ameryki Łacińskiej, a zwłaszcza w Chile, jest niezwykły. Spotkać się można nawet z wprowadzaniem do języka potocznego zwrotów użytych w komiksie. W Condorito regularnie wykorzystywane są stereotypy, wiele haseł można zaliczyć do szokujących, „niepoprawnych politycznie”, odzwierciedlających mentalność i humor ostatnich dziesięcioleci. Oprócz tego Condorito jest reprezentantem różnych ras i kultur. Czytając komiks jesteśmy w stanie dostrzec zmiany jakie nastąpiły w Ameryce Łacińskiej od czasu pierwszego pojawienia się Condorito na łamach gazety „Okey”.

Oficjalna strona internetowa Condorito

Pierwszy komiks Condorito ( więcej publikacji na stronie ISSUU)

Bohater komiksu ma swój pomnik w Parku El Llano w Santiago de Chile / źródło http://commons.wikimedia.org
A tutaj na Mistrzostwach Świata U-20 w Kanadzie w 2007r. 😉
Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.