Chilijskie Skarby 2014

Tesoro Humano Vivo (Living National Treasure/Living Human Treasures/ w wolnym tłumaczeniu: Człowiek Skarbem Narodu) jest to tytuł nadawany przez UNESCO, osobom, które posiadają dużą wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania „specyficznych elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Chodzi tutaj między innymi o wyrób rzemiosła, rozpowszechnianie tradycyjnej muzyki i tańców, promocja literatury i kuchni narodowej oraz umiejętność stosowania tradycyjnej medycyny.

Chile jest jedynym krajem w Ameryce Południowej, które przyznaje nagrody Tesoros Humanos Vivos. Pierwsze poszukiwanie chilijskiego Skarbu odbyło się w 2009 roku. W tegorocznej edycji przyznano 6 odznaczeń dla osób, które są „ucieleśnieniem niematerialnej wartości kultury narodowej”.

Grupa Ngütamchefe z Tirua  – grupa uważa, że tradycyjna medycyna Indian Mapuche wciąż żyje. Zajmują się głównie formą, funkcją i położeniem kości szkieletu ludzkiego. Jeśli u chorego nastąpiła zmiana położenia kości, grupa ta w naturalny sposób – poprzez masaże – próbuje przywrócić je na swoje miejsce.

Nemesio Moscoso – La Tirana, Region Tarapaca –  od 52 lat zajmuje się produkcją oraz naprawą tradycyjnego instrumentu strunowego pochodzącego z wyżyn Regionu Tarapaca (Bandolina Aymara), stosowanego w czasie karnawału oraz innych ważnych tradycyjnych festiwali.

Arturo de Jesús Lucero – Larmahue, Region O’Higgins – jedyna osoba, która buduje oraz naprawia młyny wodne z Larmahue, które są charakterystycznym elementem tego regionu (młyny te zostały wpisane na listę pomników historycznych Chile)

źródło: Wikipedia

Domitila Cuyul​​ – Quellon, Region Los Lagos – Maestra de Paz, odpowiedzialna za realizację obrzędów i ceremonii we wsi Williche na Wyspie Chiloe. Jest to postać, która reprezentuje synkretyzm kulturowy terytorium Chiloe – połączenie kultury rdzennych mieszkańców wyspy z tradycją hiszpańskich kolonizatorów.

Mónica Venegas – przedstawiciel grupy Unión de Artesanas de Quinchamalí pochodzącej z Quinchimali w Regionie Biobío – grupa 15 kobiet wyrabia unikalną, regionalną ceramikę z czarnej gliny metodą sgraffiato.

Carpinteros de Ribera de Lanchas ChilotasMañihueico, Region Los Lagos – grupa stolarzy, która zajmuje się budowaniem, unikalnych na całym świecie, tradycyjnych łodzi pochodzących z Wyspy Chiloe. W przeszłości łodzie te służyły do transportu drzewa – modrzew -, z których budowano stare kościoły i dworki na Wyspie.

Informacje na temat programu UNESCO „Living Human Treasures” na stronie www.unesco.org
Strona programu w Chile: Tesoros Humanos Vivos

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.