Chilijskie Skarby 2015

Tesoro Humano Vivo (Living National Treasure/Living Human Treasures/ w wolnym tłumaczeniu: Człowiek Skarbem Narodu) jest to tytuł nadawany przez UNESCO, osobom, które posiadają dużą wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania „specyficznych elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Chodzi tutaj między innymi o wyrób rzemiosła, rozpowszechnianie tradycyjnej muzyki i tańców, promocja literatury i kuchni narodowej oraz umiejętność stosowania tradycyjnej medycyny.

Chile jest jedynym krajem w Ameryce Południowej, które przyznaje nagrody Tesoros Humanos Vivos. Pierwsze poszukiwanie chilijskiego Skarbu odbyło się w 2009 roku. W tegorocznej edycji przyznano 6 odznaczeń dla osób, które są „ucieleśnieniem niematerialnej wartości kultury narodowej”.


Zunilda Lepin – Zunilda słynie w swojej społeczności z przygotowywania dań opartych tylko na tradycyjnych, naturalnych produktach.  Od kilku lat prowadzi swoją restaurację “Zuni Tradiciones”, w której można zakosztować typowych chilijskich dań. Swoją działalnością zdobyła uznanie na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.


Elena Tito – Należy do społeczności Rio Grande. Utrzymuje i rozwija tradycję garncarstwa regionu Atacama – sztuki pochodzącej z 3000 roku pne, która została odziedziczona przez pokolenia. Jest to metoda charakteryzująca się wykorzystaniem jednego rodzaju gliny z własnej strefy – nadaje ona wyrobom specjalny połysk. Są to wyroby ceremoniale tworzone do użytku rytualnego.

Amalia Quilapi – jest ona jedną z niewielu osób, które zajmują się wyrobem tkanin tzw. techniką trarikan. Jest to jedna z metod stosowanych przez społeczność Indian Mapuche

Püll Püll Foki de Alepue – zajmują się wyrobem koszy i innych materiałów ze specjalnego białego włókna, którego eksploatacja wymaga szczegółowej wiedzy z zakresu ekologii lasów waldiwijskich oraz różnych rodzajów gatunków roślin.  

Colchanderos y colchanderas de Trehuaco – zajmują się wyrabianiem rękodzieła specjalną techniką – polega ona na  sadzeniu, zbiorze, suszeniu i barwieniu pszenicy, z której później wyrabiają np. torby i dywany.

Los Tejueleros de ciprés de Las Guaitecas -tworzą gonty drewniane z cyprysów- typowe elementy domów na wyspach Las Guitecas.  Są one nieodłączną częścią wyspiarskiej architektury.

Informacje na temat programu UNESCO „Living Human Treasures” na stronie www.unesco.org
Strona programu w Chile: Tesoros Humanos Vivos

Poprzednie edycje:
Tesoros Humanos Vivos 2013 – we wpisie znajdziecie również listę osób, które otrzymały wyróżnienie w poprzednich latach.
Tesoros Humanos Vivos 2014

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.