Inspirujące Kobiety Chile

Chilijskie kobiety są siłą napędową swojego kraju. Raz po raz udowadniają, że są inteligentnymi i zdeterminowanymi istotami, które są zdolne do niesamowitych wyczynów. Zaciekłe i walczące, swoją pracą odcisnęły piętno w różnych dziedzinach nauki, polityce, sztuce, kulturze i religii. Stale zapisując się na kartach historii Chile. Dlatego dzisiaj, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, przedstawiamy Wam 10 inspirujących i wpływowych kobiet Chile.

Sargenta Candelaria Pérez (1810 – 1870) – pierwsza kobieta przyjęta do chilijskiego wojska. Pracowała w Peru, w domu holenderskiej rodziny jako pokojówka, ale kiedy przybyła chilijska armia, nie zawahała się dołączyć jako pielęgniarka. Skończyła, jako żołnierz walczący w środku bitwy pod Yungay. Stała się inspiracją dla innych kobiet, które chciały zaciągnąć się do chilijskiego wojska.

Eloísa Díaz Insunza (1866 – 1950) – była pierwszą kobietą, która studiowała medycynę na uniwersytecie w Chile. W 1887 r. została pierwszą kobietą lekarzem w Chile i Ameryce Południowej. Została również mianowana dyrektorem szkoły medycznej, gdzie promowała obowiązkowe śniadanie w szkole, masowe szczepienia uczniów i zachęcała do reform, takich jak stworzenie podstawowej opieki dentystycznej w placówkach.

Justicia Espada Acuña (1893 – 1980) – do 1913 r. żadna kobieta w Ameryce Południowej nie studiowała inżynierii, dopóki Justicia Espada Acuña nie rozpoczęła kariery w University of Chile. Pracę rozpoczęła w 1920 r. W Ferrocarriles del Estado , gdzie przeszła na emeryturę w 1954 r. Była pierwszą kobietą na stanowisku inżyniera w Chile i Ameryce Południowej.

Adriana Olguín de Baltra (1911) – była chilijską prawniczką i politykiem. Była ministrem sprawiedliwości w rządzie Gabriela Gonzáleza Videli i pierwszą kobietą z Ameryki Łacińskiej, która pełniła funkcję ministra stanu.

Rosita Serrano(1914 – 1997) – była wybitą artystką muzyki popularnej w nazistowskich Niemczech – gdzie stała się jedną z ulubienic Hitlera. W czasie występowania w filmach, radiach i scenach Rosita wykorzystywała swoją sławę i pomagała prześladowanym Żydom.

Anita Lizana de Ellis(1915 – 1994) – jej talent i wytrwałość sprawiły, że stała się numerem jeden w tenisie światowym. Dotarła do ćwierćfinału na Wimbledonie w 1936 roku, a rok później była mistrzem obecnego U.S Open. Gdy miała 22 lata, stała się pierwszą kobietą z Ameryki Łacińskiej, która wygrała Grand Slam.

Margot Duhalde Sotomayor (1920) – kiedy wybuchła II wojna światowa, wstąpiła do sił francuskich i w ten sposób stała się jedyną latynoską pilotką, która uczestniczyła w wojnie. Była pierwszą kobietą-pilotem wojskowym Chile i pierwszą kobietą kontrolerem ruchu lotniczego.

Cristina Calderón (1928) – Ostatnia przedstawicielka plemienia Yagan. Mieszka na odległej Isla Navarino, na Ziemi Ognistej i jest ostatnim potomkiem tubylców zamieszkujących południowe rejony terytorium Chile. Publikując słownik i księgę legend, stara się ona uwiecznić dziedzictwo swego ludu.

Marcela Contreras Arriagada (1942) – Marcela jest jedyną chilijską „damą”. Otrzymała tytuł Królowej Elżbiety II dzięki jej wspaniałemu wkładowi w brytyjski system oddawania krwi. Lekarka, specjalista w dziedzinie hematologii i immunologii, współpracowała przy tworzeniu National Blood Service of Great Britain, uważanej przez WHO za wzór do naśladowania. Następnie była dyrektorem agencji, prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Transfuzji Krwi i została powołana na stanowisko Przewodniczącego Narodowej Komisji Krwi i Tkanek Chile.

María Teresa Ruiz (1946) – Córka gwiazd. María Teresa była pierwszą osobą, która otrzymała dyplom z astronomii na Uniwersytecie Chile w 1971 roku i pierwszą kobietą, która otrzymała Krajową Nagrodę Nauk Ścisłych Chile. Doktor astrofizyki na Uniwersytecie Princeton. Maria odkryła supernową w czasie wybuchu, 2 mgławice planetarne na Drodze Mlecznej i pierwszego Brązowego Karła w pobliżu Układu Słonecznego.

Kobiety Chile

Na podstawie książki Mujeres Chilenas Inolvidables

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.