Podróż w poszukiwaniu chilijskiej tożsamości narodowej

Chile jest domem dla 16 milionów mieszkańców. Ludność tego długiego, wąskiego kraju jest bardzo zróżnicowana. „Tożsamość narodowa” to projekt fotografa Julio Donoso, sponsorowany przez Fundación Imagen de Chile, który został przygotowany w celu podniesienia świadomości różnorodności rasowej i etnicznej kraju.

 Julio Donoso : „Chile jest krajem bardzo ciekawym. Półtora roku temu zacząłem badać Chile z zamiarem pokazania różnorodności rasowej tego kraju. Postanowiłem ukazać te różnice w czarno-białych portretach na czarnym tle, aby wszyscy skupili się na twarzy i aby kojarzyło się to ze zdjęciem z dowodu tożsamości. Podczas mojej podróży z północy na południe, od Putre do Punta Arenas oraz na Wyspę Wielkanocną, spotkałem wiele kobiet potężnych kultur, m.in takich jak Aymara, Rapa Nui, Mapuche. Na zrobienie zdjęć miałem tylko kilka minut i właśnie przez ten minimalny kontakt udało mi się ukazać prostotę, doświadczenia, przeszłość, życie i emocje tych osób. To ich zdjęcia mówią więcej niż portrety mężczyzn. Ich ubiór, ich włosy, ubrania mówią za nie. W ich oczach widać radość, ból i strach.

Kobiety z północy są niezwykłe ze względu na swoją milczącą postawę. W kobietach z południa można poczuć samotność, która towarzyszy patagońskim wiatrom. Wszystkie jednak trzymają się swoich przekonań, swoich bogów i sposobu ubierania. Ludy tubylcze poszukują swojej tożsamości w przeszłości, w historii. To właśnie kobiety odegrały kluczową rolę w zachowaniu, kultywowaniu i rozwoju kultury narodowej.

Współczesny świat dąży do homogenizacji. Wszyscy chcą się ubierać tak samo i mają ten sam poziom potrzeb, ale szczęście nie pochodzi od tego.  Na północy Chile w Putre kobiety żyją bez kanalizacji, nie dociera tam sygnał komórkowy, w Puerto Eden kobiety plemienia Kawaskar mieszkają w bardzo prymitywnych warunkach. Tam świat nowoczesny nie dotarł. Mimo wszystko są one bardzo szczęśliwe, bo nie odczuwają frustracji, kiedy nie spełnią się ich tworzone przez nowoczesny świat potrzeby. To jest znacznie prostsze życie. Myślę, że prawdziwe Chile znajduje się na wsi, w ludziach, na których nie ciąży waga aspiracji. I właśnie w tym Chile można znaleźć szczęśliwe twarze. Jestem oczarowany chilijską różnorodnością . To jest właśnie prawdziwe bogactwo i to jest to co należy utrzymać.” [wolny przekład]

Na każde 100 kobiet przypada 98 mężczyzn /View Chile/
21% populacji jest poniżej 14 roku życia /View Chile/
Tylko 5% populacji deklaruje przynależność do grupy etnicznej – największa to Mapuche. /View Chile/
Średnia długość życia: 76 lat mężczyźni i 82 lata kobiety /View Chile/

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.