Przemierzając Patagonię cz.I – Puerto Aysén

Ostatnie kilka tygodni Miguel podróżował służbowo do różnych oddziałów firmy. Dwie wyprawy odbyły się do Patagonii, gdzie mógł on ponownie nagrać parę filmików. Dzisiaj przedstawiamy pierwszy z nich wraz z garścią informacji na temat miejsca, które na nim ujrzycie. Zapraszamy Was do zapoznania się z krajobrazem Regionu Aysén oraz jego stolicą – miasteczko Puerto Aysén.

Puerto Aysén – trochę historii
Pierwsze informacje na temat osadników w rejonie Puerto Aysén pochodzą z połowy XIX wieku. Głównie na tych terenach zamieszkiwały osoby przybyłe z Wyspy Chiloe oraz imigranci z Niemiec i Argentyny, którzy zajmowali się rybołówstwem, hodowlą zwierząt i wycinaniem drzew. Na początku XX wieku, rząd chilijski przekazał szereg dotacji – w postacji gruntów – oraz plan zagospodarowania terenu chilijskiej Patagonii. Pierwsze tereny  zostały oddane,  w 1903 roku, w ręce organizacji Sociedad Industrial de Aysén (SIA – Towarzystwo Przemysłowe Aysen). Zgodnie z planem rządu,  SIA  sprowadziło w rejon 100 rodzin oraz rozpoczęło regularną nawigację pomiędzy Aysén i portem w Puerto Montt. W celu maksymalizacji produkcji na Oceanie Spokojnym, SIA wybudował port do odbioru i wysyłki towarów. I w ten właśnie sposób w 1913 roku narodziło się miasteczko Puerto Aysén, któremu nadano prawa miejskie 28 stycznia 1928 roku.  W 1968 wybudowano most na rzecze Aysen, dzięki któremu można było przenieść port w inne miejsce – obecnie Puerto Chacabuco – a samo miasto zostało dobrym miejscem wypadowym do różnych atrakcji turystycznych regionu.
Garść turystycznych informacji
Miasteczko Puerto Aysén leży w bardzo urokliwym miejscu. Spacerując po jego ulicach turystom towarzyszy piękny górski krajobraz. Centrum miasta jest oczywiście rynek –  Plaza de Armas. Stamtąd można udać się  do parku Cerro Mirador (Parque Cerro Mirador), z którego rozpościera się widok na miasto i okolice. W Puerto Aysén znajduje się również dużo restauracji, w których można skosztować chilisjkich smakołyków oraz targ z pamiątkami wykonanymi przez patagońskich rzemieślników (Galería Artesanal).  W porcie można udać się na rejs po rzece np. w kierunku portu Puerto Aguirre. Główną atrakcją miasteczka jest pomnik historyczny – most Presidente Ibáñez na rzecze Aysén. Inicjatorem jego budowy był prezydent Carlos Ibanez del Campo, natomiast zbudowany został dopiero w latach 1961-1966. Jest to najdłuższy most wiszący w Chile – 210 metrów. Ma on ogromne znaczenie, ponieważ wiąże miasto Coyhaique (blisko granicy z Argentyną) z portem – Puerto Chacabuco.
Okolice Puerto Aysen
Puerto Chacabuco: Port znajduje się ok 14 km od miasteczka Puerto Aysén. Jest głównym wyjściem na morze w regionie. To nasycenie frachtowców i statków rejsowych z całego świata. Utrzymuje stały ruch promów przybywających z Puerto Montt i innych statków turystycznych, takich jak katamarany i  lokalne rejsy do Laguny San Rafael. (zobacz również Trasa Balmaceda – Coyhaique – Aisén – Puerto Chacabuco)
Laguna San Rafael: Laguna San Rafael jest jednym z najbardziej imponujących krajobrazów południowego Chile.  To właśnie po jej wodach pływają tysiące odłamków lodowych różnej wielkości, które są częścią Lodowca San Rafael. Rejsy odbywają się z Puerto Chacabuco.
Rezerwat Mañihuales: Flora obszaru charakteryzuje się dużą obecnością drzew Lenga, Ciruelillo (Chilijski ogniowy krzak) i Coigue, a jego mikroklimat sprawia, że jest idealnym miejscem do uprawy wiśni, moreli i brzoskwiń.
Jezioro Riesco: Jego wody są pochodzenia lodowcowego. Jest to idealne miejsce do uprawiania wędkarstwa – łososie i pstrągi. Latem południowy brzeg jeziora jest wypełniony turystami poszukującymi wypoczynku.
Park AYKEN: prywatny rezerwat przyrody – 300 ha, położony obok Jeziora Riesco.  Posiada trzy ścieżki edukacyjne, grilla z miejscami dla ponad 100 osób. Na miejscu znajdują się interaktywne eksponaty oraz można poznać antropologiczną historię regionu Aysen.

One comment

  1. Piękne widoki i muzyka dobrana wspaniale. Wszystko bardzo wycisza, upokaja.

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.