Narodowym tańcem Chile jest Cueca. Jej pochodzenie nie jest do końca określone, choć istnieje kilka teorii na ten temat, wśród których uważa się, że można w niej zaobserwować wpływy kultur hiszpańskiej, afrykańskiej i peruwiańskiej (inspiracja z rodziny tańców o nazwie zamacueca).
Mimo, że Chilijczycy tańczą taniec Cueca od wielu, wielu lat to dopiero we wrześniu 1979 roku został on uznany za narodowy. Taniec Cueca tańczy się przede wszystkim we wrześniu, w związku z dwoma głównymi świętami narodowymi Chile (18 i 19 września). Natomiast dzień 17.09 jest Narodowym Dniem Tańca Cueca zgodnie z Dekretem nr 54 z roku 1989.
Kroki:
Cueca przypomina taniec godowy kury i koguta. Tancerze trzymają nad głowami chusteczki, które mają symbolizować pióra ptaka lub grzebień koguta. Mężczyzna wolnym krokiem zbliża się do kobiety, tupiąc ostrogami o ziemię i wymachując białą chusteczką. Zadaniem kobiety jest kokietować i przyjmować zaloty partnera. W przeciwieństwie do kroków wykonywanych przez mężczyznę, którego zadaniem jest zdobycie serca partnerki , kobieta ma rolę bardziej pasywną – ruchy ograniczają się do powiewania chusteczką i unoszenia spódnicy. Mężczyzna natomiast okrąża kobietę, walczy o jej serce, aż w końcu płeć piękna ulega partnerowi.
Dokładnych kroków można nauczyć się samodzielnie tutaj – Cueca
Strój:
Tancerze zakładają tradycyjne chilijskie stroje do Cueci. Mężczyźni zakładają sombrero, koszulę, poncho, kurtki, spodnie i buty jeździeckie oraz ostrogi. Kobiety ubierają się kwiecistą sukienkę z fartuchem.
Cueca rozwija się w całym kraju, nabywając różne cechy danego regionu. Tak więc, można wyróżnić między innymi:
- Cueca północna (la Cueca Nortina) – tańczy się tylko przy akompaniamencie muzyki
- Cueca południowa (la Cueca Chilota ) – kroki są bardziej krótkie i przywiązuje się więcej wagi do śpiewu niż muzyki
- Cueca Brava – cueka “miejska” dotyczy tematów wiązanych z miastem, rzeczy bardziej popularnych
..oraz Cueca Criolla, Campesina, Larga, Porteña oraz wiele innych.
mi banderita chi-lena, banderita-a-a tricolo-or!)