Kunstmann to chilijska marka piwa, produkowanego w Torobayo, Valdivia. Browar Kunstmann jest prowadzony przez Armina Kunstmanna.
Historia
Tło
W 1851 roku niemiecki osadnik Carl Anwandter założył browar Anwandter w mieście Valdivia. Była to trzecia fabryka w kraju – pozostałe to Andrés Blest (Irlandia) i Vicente Moreno (Argentyna). W połowie 1870 r. firma osiągnęła roczną produkcję ~ 1.440.000 l oraz rozgłos na cały kraj. W 1894 roku osiągnęła ~ 12 mln l/rok (z czego 60% sprzedane na rynku krajowym, a reszta eksportowana). Następnie, w 1914 roku produkcja osiągnęła średnią roczną 25.000.000 l. Niestety w 1960 roku, po największym trzęsieniu ziemi w historii, ze względu na zniszczenia budynku, fabryka zaprzestała produkcji. Armin Kunstmann zainspirowany działalnością Carla Anwandtera zdecydował się odzyskać tradycję warzenia piwa w Valdivii.
Początki
Pierwsze piwo zostało wyprodukowane w kuchni rodziny Kunstmann za czasów Hermanna Immanuela Kunnstmanna. Następnie ekipa przeniosła się z domu na parking, na którym rozszerzono produkcję na własny użytek i do spotkań towarzyskich z przyjaciółmi. Produkcja zaczęła się zwiększać, więc wynajęto kilku pracowników do pomocy oraz zaangażowano całą rodzinę. Produkt zaczął się rozprzestrzeniać w innych częściach kraju, więc Armin Kunstmann postanowił rozpocząć we wrześniu 1997 roku produkcję przemysłową piwa. Aby to zrobić założył fabrykę pod nazwą Sociedad Cervecera Valdivia oraz restaurację, w której zaczął wprowadzać napoje alkoholowe. Do tworzenia firmy dołączyli także: Robert (ojciec) oraz Gerardo i Germán (wujkowie), którzy udzielili wsparcia finansowego Arminowi, aby ten mógł rozpocząć proces industrializacji.
Rozwój
W 1998 roku Armin Kunstmann zaczął eksportować piwo do Niemiec i Stanów Zjednoczonych, a w 2001r do Japonii. W 2002 r. spółka miała 0,5% udziału w krajowym rynku, osiągając produkcję ~ 20.000 hl. W dniu 10 maja tego samego roku Compañia de las Cervecería Unidas S.A nabyła 49% udziałów w browarze przez co zmieniono nazwę na Compañía Cervecera Kunstmann S.A.
Jak dojechać:
Browar Kunstmann – nr. 11
Z głównego terminalu autobusowego można dostać się pod browar autobusem miejskim nr 20 – kierunek RUTA NIEBLA T-330. (cena: 500 CLP)
Więcej o browarze: www.cerveza-kunstmann.cl
Muzeum i Restauracja „La Cerveceria”
Muzeum: 10.000 CLP od osoby. W okresie od listopada do marca organizowane są krótkie wycieczki „Experiencia Kunstmann„: co godzinę (od 12.00 do 21.00). Oprócz tego organizowane są także specjalne wycieczki „Tour Fluvial Kunstmann” po Valdivii.
W muzeum
Na początek krótkie wprowadzenie: skąd się bierze piwo
Browar Kunstmann, na podobieństwo niemieckiego Oktoberfestu, organizuje dwa razy w roku Bierfest Kunstmann w parku Saval na Wyspie Teja – mapka nr 2 www.bierfestkunstmann.cl
Etapy produkcji piwa
Wszystkie odsłony Kunstmanna
Na zapleczu
Każda osoba dorosła dostaje pamiątkowy kufel, który podczas zwiedzania jest napełniany darmowym piwem
Drzewo genealogiczne Hermanna Immanuela Kunnstmanna
Pokolenie Kunstmann ( po prawej stronie Hermann Immanuel Kunnstmann)
Piwo Kunstmann eksportowane jest do Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Aby podkreślić chilijskie pochodzenie piwa, za granicą sprzedawane jest ono pod inną nazwą. I tak w Niemczech i Stanach Zjednoczonych istnieje pod nazwą „Patagonia”, a w Japonii „Torres del Paine”.
od tego wszystko się zaczęło 😉
Inne marki piwa na świecie….. polskiej butelki niestety brak…
Restauracja „La Cerveceria”: Po wizycie w muzeum można usiąść w restauracji. W budynku znajdziemy mnóstwo odniesień do niemieckiej tradycji. W menu nie tylko możemy znaleźć chilijskie potrawy, ale także i te niemieckie…a głównym „daniem dnia” jest oczywiście piwo.
Menu
My wybraliśmy degustację wszystkich rodzajów piwa Kunstmann, a prezentowało się to tak
Hot-dog „La Cerveceria”
Lomito Bremen
One comment
Pingback: Valdivia | chileRD