Wyspa Chiloé – Castro

Castro to miasto i gmina znajdująca się na chilijskiej wyspie Chiloe w Regionie Los Lagos.

Castro zostało założone 12 lutego 1567 roku przez Martina Ruiz de Gamboa (konkwistador z Hiszpanii). Gamboa wybrał to miejsce na swoją siedzibę ze względu na jego bardzo dobre położenie – nad morzem, blisko rzeki, dobre punkty widokowe. W 1568 do miasta przybyli pierwsi  franciszkanie oraz nauczyciele szkół podstawowych. Castro przetrwało dwa poważne ataki: w 1600 Baltazar de Cordes napadł na wieś, niszcząc ją oraz zabijając część jej mieszkańców, a w 1643 roku Enrique Brower splądrował i spalił wszystko na swojej drodze. Miasto cierpiało również z powodu trzęsień ziemi. Najpoważniejsze z nich wystąpiły w 1832 oraz 1837 ( mniejsze incydenty: 1857, 1885, 1936). W 1834 do Castro przybył Charles Darwin. W 1912 zaczął funkcjonować transport Castro – Ancud – Lechagua. W 1958 otwarto drogę Castro-Ancud. W 1978 rozpoczęły działalność pierwsze fabryki łososi, które w znacznym stopniu przyczyniły się do poprawy ekonomicznej miasta.

Co warto zobaczyć w Castro:

1. Palafitos – tradycyjne drewniane domy na wodzie. W Castro występują w trzech różnych miejscach: Palafitos Gamboa, Palafitos Pedro Montt, Palafitos Pedro Aguirre. (mapa nr. 3 i 12)

Palafitos Gamboa – zdjęcie wykonane z punktu widokowego Palafitos Gamboa ( nr. 10 )
Palafitos Pedro Montt (mapka nr. 3)

2. Plaza de Armas – centralny plac miasta z dobrze utrzymanym parkiem. Rynek otoczony jest sklepami bankami, restauracjami i barami. (mapa nr. 0)

3. Museo Regional de Castro (Muzeum Regionalne w Castro) – znajduje się tam wiele obiektów wykonanych na Wyspie Chiloé, jak również elementy etnograficzne i archeologiczne. (mapa nr. 14)

4. Museo de Arte Moderno de Chiloé (Muzeum Sztuki Nowoczesnej) – założone w 1988. Znajduje się w Parku Miejskim Castro – ok 2km od centrum miasta (Parque Municipal de Castro). 

5. Mały park nazywany Plazuela del Tren – został założony na terenie dawnej stoczni kolejowej w pobliżu portu. Znajdują się tam lokomotywy i kilka innych pojazdów i maszyn linii kolejowej Ancud wykonanych 1912 – 1960. (mapa nr. 2)

6. Kościół Świętego Franciszka  w centrum Castro wpisany jest na listę światowego dziedzictwo UNESCO. Wybudowany na początku XX w. – styl neogotycki. W 1911 został całkowicie zburzony przez sztorm – odbudowany w 1912r. Kościół jest długi na 52 metry, jego kopuła ma 32 metry, a wysokość wież to 42 m. ( mapa nr. 1)

7. Exposicion Artesanal Chilota – ekspozycja rękodzieła mieszkańców Wyspy Chiloe

8. Punkt widokowy Millantuy (na zdjęciu widać również Cmentarz Parroquial)

9. Market Lillo

Przydatne linki: Municipal de Castro

Festival Costumbrista Chilote

Ważnym wydarzeniem obchodzonym w Castro jest Festival Costumbrista Chilote – obchodzony w lutym, zawsze w trzeci weekend. Dla osób nieobeznanych z kulturą Wyspy Chiloé jest idealną okazją, aby odkryć jej muzykę, rzemiosło, jedzenie i taniec. Przez lata impreza stawała się bardziej popularna, coraz więcej ludzi przyjeżdża na wyspę – szacuje się, że około 30000. Fiesta Costumbrista odbywa się w Parque Municipal de Castro, położonym około 2 km od centrum miasta.

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.