3 października, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, miała miejsce inauguracja wystawy „Sny Rutrafe. Kolekcja srebrnych ozdób Indian Mapuche”. Niestety my – z wiadomych przyczyn – nie mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu, ale dzięki czytelniczce naszego bloga (dzięki Dorota!) możemy Wam pokazać jak wyglądało uroczyste otwarcie ekspozycji. W ramach inauguracji można było również skosztować chilijskich smakołyków i wina, posłuchać wykładu na temat symboliki wzorów biżuterii Indian Mapuche oraz uczestniczyć w warsztatach jej tworzenia. Mamy nadzieję, że załączone zdjęcia przybliżą Wam kulturę Araucanów oraz zachęcą Was do brania udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Ambasadę Chile w Polsce.
Wykład: W XIX wieku srebrne wyroby odgrywały ważną rolę wśród społeczności Indian Mapuche. Cenny kruszec wykorzystywany był zarówno do wytwarzania ozdób kobiecych, jak i męskich, a także do akcesoriów jeździeckich i przedmiotów użytku codziennego. Za wzorami i zasadami noszenia ozdób kobiecych kryje się głębokie znaczenie symboliczne, które wiąże świat ludzki z wykraczającym poza niego wszechświatem. Trarilongko, trapelakucha i prendedor akucha złożony z trzech łańcuchów są nie tylko drogocenną biżuterią – mają one też za zadanie łączyć osobę, która je nosi, ze sferą sacrum. Ozdoby te pozwalają uczestniczyć w ceremonii nguillatun. Przykrywając czoło i pierś pełnią funkcję ochronną, odpierając złe moce, które atakują głowę i serce. Ich wzory odwołują się do świata natury, flory i fauny wallmapu, zobrazowanych na srebrnych blaszkach, przypominając tym samym o dawnej wiedzy związanej z płodnością i uzdrawianiem. (źródło)
Warsztaty: Warsztaty, prowadzone przez panią Leslye Palacios z Universidad Católica de Temuco w Chile, pozwoliły uczestnikom stworzenie własnymi rękami ozdoby wzorowanej na tradycyjnej biżuterii Indian Mapuche z Araukanii. Były one kierowane zarówno do znawców rękodzieła, jak i do osób, które dopiero zaczynają interesować się tym tematem. (źródło)
Wystawa: Srebrna biżuteria ma ogromną wagę dla Indian Mapuche. Ozdoby nawiązują bowiem kształtem i wzornictwem do symboliki kosmogonicznej tej społeczności. Prezentacja wybranych obiektów, wraz z przedstawieniem powiązanych z nimi znaczeń, ma dwojaki cel. Po pierwsze, ukazuje drobiazgowe starania, które dały początek tej kolekcji oraz pozwoliły ocalić przedmioty przed niepewną przyszłością i oddać je w ręce społeczeństwa. Po drugie – podkreśla wartość ozdób będących dziedzictwem kulturowym społeczności Indian Mapuche. (źródło)
zdjęcia:Dorota Farbiszewska